Vanlıların sesi SEYR-İ VAN gazetesi

            Van’da bulunan birçok yerel gazete ve dergi vardı ama bu sadece Van’a aitti. Yani Van’dan uzakta yaşayan hemşerilerimiz arasında bilinmiyor takip edilmiyordu. Oysaki bir çok ilin hatta ilçenin hatta köy derneklerinin çıkartmış olduğu gazeteler ve dergiler iyi bir haber aracı olarak kullanılıyordu. Bu Van için çok büyük bir kayıptı. Neden Van’ın da tüm Türkiye geneli yayın yapan bir yayın organı olmasın dı?. Tüm hemşerilerimiz birbirinden kopuk. Dernekleri ve vakıf var ama kimsenin bunlardan haberi yok. Ayrıca aynı ilde yaşayan ve akraba olan insanların bile birbirinden ve yaptığı işten haberi yoktu.

        

            İşte Medeniyetler Diyarı Van Dergisi

 

            Detaylı ve  büyük bir araştırma sonucu yayın hayatına başlayan derginin amacı . Yaşamını sürdürebilmek için doğduğu topraklardan uzaklaşmak zorunda kalan hemşerilerimiz arasında bir köprü oluşturabilmek aradaki kopukluğu gidermek, hemşerilerimiz arasında güzel bir diyalog sağlamak amacıyla 2007 yılı  Mayıs ayında yayın hayatına başlamıştır. Unutulan kültürel değerleri ön plana çıkartmak ve Türkiye gündemine olumlu haberlerle Van’ı duyurmak adına çıkılan bu yola güçlü bir yazar kadrosuyla başlanmıştır.10 kişilik bir ekibin hazırladığı Medeniyetler Diyarı Van Dergisi çok kısa zamanda gündeme oturmuş aranılan ve takip edilen bir dergi olmuştur.


            Yaptığı haberler sunduğu Van’dan karelerle uzaklarda yaşayan hemşerilerimiz arasında güzel bir canlanmaya ve güzel faaliyetlere vesile olmuştur.

           Ercişli bir hemşerimizle çıktığı yolda 2008 Şubat ayında hemşerimiz Lokman SAYİR ‘ın vefatıyla derginin genel koordinatörlüğünü üstlenmiş. O günden beride derginin yayın hayatını sürdürebilmesi için çok çaba sarf etmiştir.

Medeniyetler diyarı van dergisinin genel koordinatörlüğünü üstlenen Filiz YILDIRICI 3 yıldır tüm hemşerilerimiz arasında güzel diyaloglar kurarak çok güzel canlılıklara vesile olmuştur. Öz Vanlı olarak bilinen Filiz YILDIRICI Kültürel bir yayın aracı olan derginin yanı sıra güncel haberlerinde yer alacağı SEYR-İ VAN gazetesini de yine kendi yönetiminde yayın hayatını başlatmıştır. İlk sayısı 6 Eylülde çıkan SEYR-İ VAN tüm hemşerilerimiz arasında çok beğeni toplamıştır

            Bizler için yapmış olduğu bu başarılı çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür eder derneğimizin çalışmalarını haber ve yazılarından mahrum bırakmadığı için ayrıca kendisine teşekkür ederiz.

                                                            Haber:Fesih YORULMAZ

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 15 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Sosyal Yardımlar

Ziyaretçi Sayacı

3642048