Derneğin Tarihçesi

SAYGI DEĞER HEMŞERİLERİMİZ
30 KİŞİLİK EKİPLE BİR İLK VE ESER.

Derneğimizin tarihçesi, yani kuruluş nedenleri o kadar masumane ve o kadar gerekli nedenlerdir ki bizleri bu 2 yıllık süreçte geldiğimiz durum, siz değerli dostlarımızın desteği ve emeğiyle gözler önündedir. Bu anlamda geçmişe giderek bizleri bu güne getiren nedenlerimizi siz değerli dostlarımızla paylaşmak istiyoruz. İstanbul’da bulunan hemşerilerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlerini yapmaları ve özelikle taziyelerimiz olduğu zaman veya beraberce sıkıntılarımızı gidermemiz gerektiğin de çok ciddi yer sıkıntısı yaşıyorduk. Dediğimiz gibi özelikle taziyelerde çok mağdur oluyorduk bizim taziyelerimizde gelen giden çoktur sadece Kıraç, Yakuplu ve Esenyurt bölgelerinde yaklaşık olarak 10 – 15 bin arasında ailelerimiz bulunmakta ve gelen misafire yemek yedirmeden çay içirilmeden göndermemiz söz konusu olmazdı. Bu sıkıntılar çeşitli ortamlarda dile getirildi ve bir derneğin kurulması için girişimde bulunmak üzere 05.09.2006 tarihinde

Beylik düzündeki revan restoran’ta kuruyucu üyelerimizde Doç. Dr. Mehmet Çelik ,Nizamettin Ağar, Ekrem Eralmaç ,Hanifi Karakoyun ,M. Şirin Boz, Sait Özaydın ,Hüsamettin Ağar, Sadaretti Artuç, Mustafa Eralmaç ,Savcı Budak, Vefa Karaçar, İzzet Baran ,ve Turan Katıldı, bir araya gelerek dernek çalışmaları için görüşmeler yaptık yapılan görüşme sonucu Ekrem Eralmaç, Hüsamettin Ağar, M.Şirin Boz ,ve Maruf Alpaslan, dan oluşan dört kişilik bir komisyon kurularak dernek çalışmalarına başlanması için girişimde bulunmamız gerekti. Bir komisyon kurduk , kurulan Komisyonda İstanbul’da bulunan Özalp ve Saraylı hemşerilerimizi bir araya getirmek onlarında fikirlerini almak üzere dernek kuruluşunu başlatmak için 15.09.2006 Tarihinde Avcılar ilçesindeki Bener restoran’da bir iftar programı hazırladık. İftar yemeğine yaklaşık 600 Özalp ve Saraylı hemşerilerimiz katılmıştır. Bu katılımda.

Derneğin kuruluş amacı anlatılarak yönetim kurulu için adayı ve düşüncelerini yazmaları için önceden hazırlanan formlar dağıtarak aday olmak isteyenlerin komisyona müracaat etmeleri sağlanmıştır Bir hafta sonra Ekrem Eralmaç’ın çalışma ofisinde bir araya gelmek üzere karar alındı. Komisyonun yaptığı müteatit toplantılarda ÖZALP SARAY İLÇELERI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ olarak ismi netleşmiş olup geçici yönetim kuruluna Ekrem Eralmaç Hüsamettin Ağar M.Şirin Boz Mehmet Uçkan Mehmet kaya Hanifi Karakoyun Cihan Seven Nihat Taştekin Nihat Bozkuş Sait Özaydın Avukat Sait Şaylık Hamit Şahin Turan katıldı Hikmet Abur Ramazan Marsak Fatih Bozkurt Maruf Alpaslan Turan Katıldı Turan Salım Ahmet Özsecen Ahmet Özyel Ömer Özoral İdris Cihat Zeynal Sarımlı Cesim Çiçek Fesih Dilekli Halit Çalışır ve Cihan Yapıcı seçilmişlerdi. Deneğin merkezi beylik düzü delta plaza iş merkezi olarak belirlenmiş ve dernek için kiralanan yer faaliyete


Derneğimizin açılışı 20.12.2006. Tarihinde İstanbul Beylikdüzün’de bulunan kaya ramada otelinde Milli Eğitim Bakanı Sn. Hüseyin Çelik, Van Milletvekilleri Özalp Belediye Başkanı, Özalp , Saraydan gelen oda ve dernek başkanları yaklaşık 30 Köy muhtarlarımız çevre belediye başkanları İstanbul’da bulunan Van vakfı ve dernek başkan ve yönetim kurulu üyeleri bürokratlar ile yaklaşık 5000 kişilik bir kitle ile açılış töreni yapılmıştır.

 

Derneğimiz amacına uygun olarak üyelerimiz ve hemşerilerimiz arasındaki bağları güçlendirmek için ilk olarak mesaj sistemi kurarak haberleşmeyi sağlamıştır. Derneğimizde kayıtlı bulunan 2.800 kişiye aynı anda bilgilendirme mesajı yollanarak önemli olayları Anında hemşerilerimize duyuruyor.
Değerli hemşerilerimiz biz yönetim kurulu olarak İstanbul ve civar il ve ilçelerde bulunan tüm Vanlı hemşerilerimizin başsağlığı, hastalar, düğünler, İyi ve kötü gönlerinde yanlız bırakmayarak hep yanlarında olmuşuzdur. İnsanlarımıza ulaşabildiğimiz kadar ulaşıp dertlerini dinleyip yardımcı olmaya çalışıyoruz her sene İftar yemeği verip halkımızla bir araya gelerek kaynaşma ortamını sağlıyoruz.

Değerli hemşerilerimiz derneğimizin geçici yönetimin 6 ay süresi dolduktan sonra.
Deneğimizin 1’ncı olağan kongresi 07.04.2007 Tarihinde 500 kişinin katılımı ile bener restoranda yapılmış olan kongreden yönetim kurulana;

Ekrem ERALMAÇ Başkanlığa
Hüsamettin AĞAR 2’ncı Başkanlığa
Mehmet UÇKAN Sekreterliğe
Cesim ÇİÇEK Saymanlığa
Yönetim kurulu üyeliklerine ise;
1- Fesih DİLEKLİ
2- Hanıfi KARAKOYUN
3-Mehmet KAYA
4- Gafur ERKAYMAZ
5- Turan SALIM
6 Zeynal SAYRIMLI
7- AV. Sait ŞAYLIĞ
8- Ahmet ÖZYEL
9-Nihat TAŞTEKİN
10-Turan KATILDI
11-Nihat BOZKUŞ
12-Seracettın ÖZDENIZ
13-Sadrettın ARTUÇ
14- Muhacir ERTURKMEN
15-Mustafa YIĞIT
16- Ömer ÖZORAL
17-Medeni GÖNTÜRK
18- Fatih BOZKUNT
19- Tahir ÖLÇER
20-Şefik KOZEY
21-Tuncer MÜŞTÜ
22- Fesih OKTAY

 

Bu yirmi dokuz Arkadaş Yönetime seçilmiş olup görevlerine devam etmişlerdir ve ondan sonra yapmış olduğumuz çalışmalarımız ise Yönetim kurulu olarak yapmış olduğumuz toplantıda sportif faaliyetlerle İlgili olarak 05.07.2007 tarihinde yönetim kurulu arkadaşlardan Cesim Çiçek, Bülent Kılıçal ve Sadrettın Artuç’un önderliğinde köyler arası futbol turnuvası düzenlenmiş olup 20 köy takımı müracaat ederek turnuvanın açılışı Bahçe şehir Üniversitesi Doç. Dr. Sn. Mehmet Çelik Esenyut Belediye Başkanı Sn. Necmi Kadıoğlu Yakuplu Belediye Başkanı Sn.Şanver Çolak Kıraç Belediye Başkanı SN. Hamit Öncü ve Tem Hospital hastanesinin sahibi Sn. Nizamettin Ağar ve yaklaşık 1000 üyemizin katılımı ile başlatılmış olup eleme usulü ile turnuva başlatılmıştır.

 

Bu 10-15 bin ailenin sosyal – kültürel faaliyetlerini ve sıkıntılarını gidermek için Beylikdüzün de kiraladığımız bu yer kısa bir süre içinde bize yetersiz geldi. Dediğim gibi 10-15 bin ailenin buluşturması ve en önemlisi hedeflerimiz için yetersiz olduğuna karar verdik. Bizim kendimize ait çok amaçlı bir yerin olması gereği duyuldu. Çünkü hedeflerimiz hemşerilerimiz için gerekliydi.

 

Bu sıkıntılarımızı gidermek ve hedeflerimize ulaşmak için 28 pırlanta gibi arkadaşlarımızla ve Kurucu Üyelerimizden DOÇ. DR. Sn Mehmet Çelik, Nizamettin Ağar ile birlikte çevremizde bulunan yedi belde belediye başkanları ile irtibata geçmiş olup derneğimize sosyal tesis ve öğrenci yurdu için arsa konusunda yardım istendik ve çalışmalara başladık

BİR PANKARTLA YOLA ÇIKTIK

SAYIN BAKANIMIZ AÇILIŞIMIZA KATILDIĞINDA ŞUNU YAZMIŞTIK

SAYIN BAKANIM ARSA TASISI SIZDEN

ÖĞRNCI YURDUN YAPILMASI BIZDEN BÖYLE YOLA ÇIKMIŞTIK SEVGILI DOSTLARIMIZ.

Bizimle sıkıntılarımızı paylaşan Milli Eğitim Bakanımız Doç. Dr. Hüseyin Çelik ve Esenyurt Belediye başkanı Sayın Necmi KADIOĞLU derneğimizin sosyal tesis ve öğrenci yurdu için Esenyurt İlçesinde 850 m2lik arsayı MULKİYETİ ÖZALP SARAY DERNEĞINE AİT OLARAK TAPUSUNU BAĞIŞLAMIŞTIR Değerli hemşerilerimiz Arsadan Sonrada artık Çalışmamız Gerekiyordu ve Bu Arsadan sonra Temel Atma Programını Yaparak 09.09.2007 Tarihinde Esenyur Cumhuriyet Meydanında Başta M.E. Bakanımız Doç. Dr. Sn. Hüseyin ÇELİK olmak üzere Van millet vekillerimiz Özalp belediye başkanı Sn.M.Emin Gözütok , çevremizde bulunan dokuz beldenin belediye başkanlarıyla, Özalp ve Sarayda gelen sivil toplum kuruluşları, yaklaşık 60 Köy Muhtarlarımız ve yaklaşık 8.000 hemşerilerimizle Esenyurt cumhuriyet meydanında temel atma törenimizi yaptık.

Şu An DERNEĞIMIZIN 3 KATINI BITIRMIŞ BULUNMAKTAYIZ Sizin katılım ve yardımlarınızla bir sene içerisinde mülkiyeti derneğimize ait olan yerimize taşındık. Binamızın birinci katı düğün salonu ve konferanslar için ikinci katı Başkan -Başkan yrd. — Muhasebe -Sekreter ve Halkla İlişkiler odaları ile bay – bayan taziye salonu ve mutfaktan oluşmaktadır. Artık kendi dernek binamızda taziyelerimizi sünnet düğünlerimizi sosyal etkinliklerimizi yapıyoruz.Değerli hemşerilerimiz ben size bir gerçeği hatırlatmakta yarar gürüyorum ben 1985 tarihinde beri İstanbul dayım daha derneğimiz Kurulmadan evvel bir cenazemiz olduğu zaman en fazla 100 Kişi ancak bir araya gelip cenazemizi defin ediyorduk ama şimdi ise en az 500 Kişi geliyoruz aslında daha çok şeyler yazmak İstiyoruz sızı fazla sıkmayalım..

Diğer katlarsa en önemli hedeflerimizden biri gençlerimizin eğitimine destek çıkmak maddi imkânsızlıklardan dolayı okuyamayanlara yardımcı olmak söz verdiğimiz gibi bu sözümüzü siz hayırsever dostlarımızla tamamlayıp 2009 Eylül ayında 150 kişilik yurt binamızı da hizmete sunacağız.

 

Onursal ve Kurucu  Başkanı
Ekrem ERALMAÇ

Yorumlar

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map