Sevgili abimiz Av. İhsan Coşkun’u kaybettik!

 

Sevgili abimiz Av. İhsan Coşkun’u kaybettik!
05 Mayıs 2009 Salı 09:15
 Dernek 2.Başkanımız Sn.Hüsamettin Ağar’dan rahmetli Av. İhsan Coşkun’a Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı dilirken O güzel İnsanı bizlere yaptıkların ve hayatını şöyle anlatı 
Özalpın Zincirkıran köyunde çıkarken cehaletın yokluğun zincirlerini kırarak çıkmış bızlere öncu olmuştu.

Hayatını anlatırken de hep ilkleri ve zorlukları başarmış  idealist bir avukattı.

1980 yılında İstanbul a gelmiştimÜniversite sınavı için ve Van’a dönecektim Rahmetliyle karşılaşmıştım  bana Özalp’a dönme Özalp’ı bizim burada en güzel şekilde yaşatmalıyız ve gelecek nesillere örnek olmalıyız hedefimizi büyük koymalıyız demişti. Beni İstanbul’da kalmaya ikna etmişti.

Sevgili abimiz 2006 yılında bir söyleşisinde özgeçmişini de şöyle anlatıyordu:

Önce adliyede zabıt katibi, sonra avukat 

"Van’ın Özalp ilçesinin İran sınırındaki Zincirkıran köyündenim. O bölgede ilkokuldan sonra okuyan ilk kişiyim. Öğretmen sınıfa bir yıl boyunca toplasanız on sefer ya gelir, ya gelmezdi, çünkü yollar kapanırdı. İlkokulu bitirdiğimde bildiğim Türkçe kelime sayısı 10 veya 15’tir. Ortaokulda dil meselesinde ciddi şekilde zorlandım, sonra Türkçe öğrendim. Ortaokuldayken kantini işletmeye başlamıştım bile. Liseyi de Van’da okudum, ve lise ikinci sınıfta avukat olmaya karar vermiştim. Din öğrencilerinin kaldığı ve imamın dışardan topladığı yardımlarla ayakta kalan bir okuldaydım ama hiç etkilenmedim. Dünya görüşüm hep sosyal demokratlık oldu. Benim tek bir idealim vardı, o da avukat olmak. Lisede okurken akşamüzerleri bir avukatın bürosunda çalışıyor, sobasını yakıyor, daktilo öğreniyordum. İlk sene üniversiteye giremedim ama Adliye sınavlarına girdim, adliyenin bütün kalemlerinde zabıt katipliği yaptım. Çok başarılıydım. İki parmak yazıyordum ama 10 parmak yazanlardan daha hızlıydım. Çok zor koşullardaydım. İstanbul’a geldiğimde ilk olarak Samatya’da Van öğrenci yurdunda kaldım. Avukat olmak hayalim olduğu için, daha stajımın bitmesine bir iki ay kala Cağaloğlu’nda küçük yazıhanemde çalışmaya başladım. Maratona erken başlamıştım. İki çocuğum oldu, şimdi büyük olan kızım yurtdışında hukuk okuyor, oğlum lise son sınıfta.

Kamuoyunda büyük davaların avukatı olarak tanınan İhsan Coşkun Varlık Yönetim Şirketleri, Bankacılık-Finans-Sermaye Piyasaları, Gayrimenkul, Sözleşmeler, Şirketler-Ticaret Hukuku, İflas ve Yeniden Yapılandırma, Dava ve anlaşmazlık çözümü gibi konularda çok sayıda davaya bakan ve Coşkun Hukuk Bürosu’nun kurucusu olan İhsan Coşkun, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1979’da mezun olmuştu.

Coşkun TMSF’den, batık bankaların alacaklarını tahsil için binlerce icra dosyasını sözleşmeli avukat sıfatıyla takibe alması ve Betina Hakko’nun ayrıca Fatih Terim’in avukatlığını üstlenmesi ile basında geniş yer bulmuştu.

      Hayata hep pozitif ve tutuğunu koparan Sevgili abimizin  cenaze törenine  Türkiye’nin önde gelen sanayicileri , sanat, spor ve hukuk camiasının yanısıra  vaz geçemediği Vanlı Özalplı can dostları bir aradaydı ve onu konuşuyorlardı açıkçası İhsan abı son yolculuğunda bile bir Türkiye sentezi ve mozaiğini yaratın nur içinde yat Vanlılar Özapllılar hep seninle gurur duydular dik duruşunla liderliğinle insanlara verdiğin değerle unutmayacağımızı ve sizi kaybetmenin özünyüsü içindeyiz.

Özalp-Saray Derneği  olarak Sevgili abimiz Coşkun’a Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.
                                                           Haber:Fesih YORULMAZ                                                                                                        

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 15 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Ziyaretçi Sayacı

3643567