İstanbul’daki Van Dernekleri Basın Açıklaması

                        
                       Bilindiği gibi 24.05.2010 günü Van’ın Özalp ilçesinde bulunan Mustafa MUĞLALI Kışlasının hemen yanında bir patlama meydana gelmiş bu patlama sonucunda 13 yaşındaki Oğuzcan AKYÜREK adlı bir kardeşimiz yaşamını yitirmiş 6 çocuğumuzda ağır bir şekilde yaralanmıştır. Görgü tanıklarının verdiği ifadelere göre bombayı bir askerin attığı yöndedir.

                     Bu olayı bizlere ikinci Mustafa MUĞLALI hediyesidir. Değerli halkımız tarihte 33 kurşunla öldürmesi olayıdır. Bu olayda katledilen 33 kişinin katili olduğu tespit edilmesine rağmen bir mükâfat olarak acılarımızı teze tutman ve onur kırmak maksatlı olsa gerek Mustafa Muğlalının heykeli kara harp okuluna dikilmiş ayrıca halkımıza inat olayın gerçekleştirildiği Özalp’taki kışlaya da Mustafa Muğlalı Kışlası ismi verilmiştir.

                      Bu patlamada olayı bizlere Kızıltepe’de 12 yaşında bedenine 13 kurşun saplanan Uğur Kaymazı 8 yaşında havan topu ile katledilen Ceylan Önkolun ve bölgede buna benzer binlerce çocuğun katledilmesini hatırlatmaktadır.

                    Sonuç olarak Sivil Toplum Kuruluşları olarak bölgemizde yaşanan bu vahşete karşı duyarsız kalmayacağımızı olayların faillerini bulunmasının takipçileri olacağımızın ve ayrıca kamuoyunda taş atan çocuklar olarak bilinen yaşlarından daha fazla cezaya çarptırılan yaklaşık 2500 çocuğumuzun derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

                    Halkımız ve çocuklarımızın üzerinde oynanan bu oyunların son bulmasını istiyoruz. Van’ın Özalp İlçesinde bulunan ve halkımızın kanayan yarası olan Mustafa Muğlalı Kışlasının İsminin değiştirilmesini istiyoruz. Bu olayın faillerinin biran önce bulunup cezalandırılmalarını talep ediyor ve bu vahşeti şiddetle kınıyoruz

İstanbul’daki Van Dernekleri

1.        Özalp-Saray Derneği

2.        Özalp Savatlı Derneği

3.        Çataklılar Derneği

4.        Gevaşlılar Derneği

5.        Dolderen Karkar Derneği

6.        Gürpınar Derneği

7.        Balaban Derneği

8.        Van Gölü Güzelleştirme Derneği

9.        Bizim Van Derneği

10.     Bahçesaray Derneği

11.     Bahçesaray Esenler Derneği

12.     Ercişliler Derneği

13.     Van Gölü ve Çevresi Güzelleştirme Derneği

14.     Çatak ve Çevre Köyler Derneği

15.     Van İli ve İlçeleri Derneği

16.     Samandra Vanlılar Derneği

17.     Bahçesaray Çümlekçi Köyü Derneği

18.     Van Dernekleri Federasyonu

 
 
 
 
 

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 17 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Ziyaretçi Sayacı

3648092