Doğu’nun Picasso’su olarak ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek

Şişli Kültür Merkezinde 30. Sanat Yılı Sergisi sanatseverlerin yoğun katılımıyla açıldı.


D
oğu’nun Picasso’su olarak ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek, yağlıboya tablolarında fırça kullanmıyor. 47 yaşındaki ressamın fırçaları çiviler. Onun çivilerle resim yapmasının sebebi ise küçükken yaşadığı maddi imkânsızlıklar.

Resim yapma hikayesinin çivi ile başladığını ifade eden Ekinek, “Pahalı malzemeler alıp resim yapamıyordum. Ama resmi çok seviyordum. Yerde bulduğum çivilerle resim yapmaya devam ettim.” diyor. Okula gittiği dönemlerde yaptığı resimlerle 5 kez birinciliğe uzanan ressam, “İmkansızlıklar yüzünden edindiğim bir teknik bana dünyada bir ilki yaşattı. Çivi ile resim hem sanat ışığım hem de yolum oldu.” ifadelerini kullanıyor.

Başta TBMM olmak üzere birçok ünlü mekanda sergi açtığını anlatan 25 yıllık ressam Ekinek’in yaptığı resimler görenleri hayrete düşürüyor. İcra ettiği ilginç resim sanatı ile Doğu’nun Picasso’su unvanını alan Vanlı ressam, çivi ile resim sanatına yurtiçi ve yurtdışında büyük ilgi olduğunu söylüyor. İstanbul’daki atölyesinde sanat hayatını sürdüren Ekinek, tekniğini yeni nesillere aktarmak istediğini belirtiyor. Picasso ile aralarındaki farkın fakirlik olduğunu ifade eden Ekinek, şöyle devam ediyor: “Geçmişte sadece çivi ile resim yapma imkanına sahip olduğum için çok üzülüyordum. Ama şimdi hiç üzülmüyorum.

Çünkü, benim kendime has ayrı bir sanat çizgim oluştu. Sanatseverler çalışmalarımı çok merak ediyorlar. Mimar Sinan Üniversitesi’nden gelip çalışmamı incelediler. Gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde meraklı sanat severler çalışmalarımı yerinde bizzat görmeye geliyorlar” ifadelerini kullandı.


Şişli Kültür Merkezinde düzenlenen 30. Sanat Yılı Sergisi sanatseverlerin yoğun ilgisiyle açıldı.

Haydar Ekinek’in imzasını taşıyan tablolar sanatseverlerin yoğun ilgisini gördü.

ÇİVİ TARZINI YENİ NESLE AKTARMAK İSTERİM

Ekinek, kendine özgü çivi ile tuval üzerine resim yapma tekniğini yeni nesillere aktarmak istediğini belirtti. Ekinek, “Bana imkan verilirse çivi ile tuval üzerine resim yapma tekniğini yeni nesillere yaymak isterim. Bunu öğretmeye hazırım. İlgililer böyle bir şey isterse, seve seve bu göreve hazırım.” şeklinde konuştu.

Sergiye yoğun katılımdan memnun kalan Ekinek, sanatseverlerine tablolarıyla ilgili bilgi verdi ve resimlerinin bulunduğu katalogları sanatseverlerine imzaladı.

Ekinek’i tebrik eden sanatseverler başarılarının devamını dileyerek sergiden memnun olarak ayrıldı.

 

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 21 Ocak 2016
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Sosyal Yardımlar

Ziyaretçi Sayacı

3642044