Dernek Başkanımızdan Van-Erciş İzlenimleri

Hepimizi mateme gark eden depremi yerinde incelemek üzere Van ve Erciş‘e gittim. Van havaalanına indiğimde önce çok şaşırdım; her taraf ana baba günüydü. THY ve dığer üçak fırmaların birçok ek sefer koymasına rağmen uçaklarda büyük bir izdiham yaşanıyordu.

Geçici olsa da halen büyuk  artçı sarsıntıların devam ettiği Van‘ı bir an önce terk etmeye çalışan  insanlarımız ve özellikle memur aileleri ve öğrencilerin telaşı göze çarpıyordu. Şehirlerarası otobüs işletmelerinin bilet fiyatlarını arttırdığı söyleniyordu. Van terk edilmiş bir şehir haline gelmişti. Şehrin % 70’ı şehri terk etmişti. Yakınlarının yanına diğer şehirlere gitmişler. Van’da kalanlar Çaresiz olan ve gidecek yeri akrabası olamaylar da evlerinin önündeki varsa çadırlarda veya yeni kurulan çadır kent te bulunuyorlardı. Şehir hayalet şehre dönmüştü. Bütün dükkânlar kapalı

Van, artık üst üste şiddetli bir deprem geçirmiş bir şehri andırmıyor. Adeta hayalet şehir olmuş durumda Bu binaları bizzat yerinde görüp müşahede ettim. Ancak görüştüğüm kişilerde, sağlam gibi duran binaların çok büyük kısmında önemli hasarlar olduğunu, söylediler. Üst seviyedeki siyaset adamlarından çok şikâyet edenlere de rastladım. Şikâyetçi olanlara hak vermemek elde değil Medyada veya Söylemlere bakarak her şeyin yerinde olduğu sıkıntıların giderilmiş olduğunu söyleniyor. Ancak bizzat görerek hiçte öyle olmadığı ve Van halkının geleceği ve şu an içinde bulunduğu durum beni de hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Bu arada kışın süratle yaşadığımızı ve çadırların fazla bir ihtiyacı karşılayamadığı özelikle çocukların zatürree de hayatını kaybedenler var bu sebeple, vatandaşlarımızı mağdur bırakmayacak tedbirlerin süratle alınması gerektiğini söyleyebilirim. CNN Türk Muhabiri Cüneyt Özdemir canlı yayında bu işin takipçisi olacağını dair söz vermişti ancak diğer medya gruplarının muhabirleri bu samimiyeti göstermelerini arzuluyorum. Şuna da değinmeden geçemeyeceğim tüm illerden gelen yardımları görünce duygulandım ve Türkiyenın tüm belediyelerin isimlerını vanda gürdüğümdende çok etkılendım ve bölge beledıye  çalışanlarının çabalarını takdire şayan buldum emeğı geçen her kese Teşekür ederım.

Van ve Erciş‘i vuran bu felaketin açtığı yaralar elbette sarılacaktır. Bu yaranın sarılması ve acıların dinmesi devletimizin olduğu kadar milletimizin de yardım ve destekleriyle sağlanacaktır. Hayırsever ve hamiyetperver insanımızın her zaman olduğu gibi bu elim olaydan zarar gören kardeşlerine de ilgi ve desteğini esirgemeyeceğine inanıyorum  VANIMIZDA YAŞAYAN BU FELAKETTEN DOLAYI  EMEĞI GEÇEN HERKESE TEŞEKÜR EDIYORUM SAYGILARIMLA.

Yorumlar



  • Yazının Tarihi: 18 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Ziyaretçi Sayacı

3648093