A.Aziz AYKAÇ

18Van ili, Özalp ilçesine bağlı Savatlı (Esbistan) köyünde dünyaya geldi.

19.05.1956 doğumlu olan A.Aziz Aykaç, daha küçük yaşta “görme ve anlama” merakı özelliğiyle dikkat çekti.

İlk Okul 3’ncü sınıfında iken ve daha Türkçe’yi yeni yeni öğreniyorken şiir yazmaya merak sardı. İlkokuldan itibaren adeta kitap okumaya kaptırdı kendisini. O hep okudu, okudu. O tarihlerde kitap bulamadığı için Ziya Ebüzziya takviminin sayfalarını, babasına gönderilen aylık muhtarlık dergilerini okuyarak bu merakını gidermeye çalıştı.

İlkokulu köyünde, Orta Okulu Özalp ilçesinde bittirdi. 1970’te başladığı Van Erkek Sanat Enstitüsü’nün Metal bölümünden 1973-1974 döneminde mezun oldu.

1975 yılında memurluk sınavına girerek Özalp Kaymakamlığında Nüfus Tescil Memuru olarak çalışma hayatına atıldı. 1975 yılında evlendi, 1977 yılında askerliğe gitti ve 1979’da terhis oldu. Askerlik görevini fotoğrafçı olarak Antalya ve İstanbul – Tuzla Piyade okulunda tamamladı.

Askerlikten sonra tekrar aynı görevine başladı. Daha sonra Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü olarak 21 yıl devlet kapısında görev yürüttü.

Memurluk görevinin yanı sıra 1972 tarihinde Hürriyet Haber Ajansında fahri muhabiri olarak gazeteciliğe ilk adımını atan A.Aziz Aykaç aralıksız 36 yıldan beri gazetecilik ve yazarlık yapmaktadır.

TRT, Anadolu Ajansı, Tercüman ve Hürriyet Haber Ajansında yıllarca görev yapan Aykaç, bunun yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde şiir yazdı ve köşe yazarlığını yürüttü.

Düşüncelerinden dolayı uzun yıllar yargılanan A.Aziz Aykaç, memurluğunu bırakarak 2003 yılında Şehrivan isimli haftalık bir mahalli gazete çıkardı. Şehrivan Gazetesi kısa sürede Van’da çok okunan, ciddi ve güvenli bir gazete olarak kabul görünce, A. Aziz Aykaç yönetiminde 2004 yılından itibaren günlük olarak yayım hayatına devam etti.

Evli ve 3 çocuk babası olan A.Aziz Aykaç’ın yayınlanmış “Kar Düşen Dağlara” ve “Nûpelda” isimli iki şiir kitabı bulunmaktadır

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 15 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Ziyaretçi Sayacı

3654796