994 Tane Çocuğumuzun Sünneti Üç Merkzde Yapıldı

Özalp-Saray İlçemiz Giderek Büyüyen Nüfus, Coğrafik Konum, İklim Şartları ve Maddi Olanaklar Sonucu Yapılan Araştırmada 6000 nin Üzerinde İlköğretim Çağında Çocuğumuz Sünnetsiz Bu Bağlamda Hem Kültürel Hem İnançsal Değerlerin Korunması ve Toplumsal Bütünleşmeyi Sağlamak İçin Özalp-Saray Derneği ve Akdoğu Derneğinin Ortaklaşa Başladıkları bu Sosyal Organizasyon 03.09.2013 Tarihinde Özalp İlçemizde Yoğun Katılım ve Şenlik Havasında Geçti .

Yaklaşık 5000 Kişinin Katıldığı Sünnet Şöleninde, Van Valisi, Özalp-Saray Kaymakamı ve Belediye Başkanları ile Özalp-Saray Halkı Başta Olmak Üzere, Özlap-Saray İlçelerine Bağlı 83 Köy Ve Mahale Muhtarları Bölgemizin İş Adamları, Dernek Başkanları, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sanatçıları, Basın Mensupları Bu Özel Günde Bir Araya Geldiler

Kuranı Kerim Okunmasından Sonra Özalp-Saray Kültür ve Dayanışma Derneğinin Genel Sekreter Mehmet Uçkan İle Aktif Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri Av. Selami Kurt Tarafından Coşkulu Heyecanlı ve Akıcı Sunumla İki Derneğin Yöneticiler Sahneye Davet Edildiler Selamlamanın Ardından, Programa Katılan Van Valimiz Sn.Aydın Nezih Doğan , Özalp Kaymakmı Sn.İsmail Çiçek , Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Sn. Cemalettin Şevli, Kültür Dershaneleri –Okyanus Kolejleri’nin Sahibi Sn. Orhan Özbey, Bahçesaray Belediye Başkanı Sn. Hayati Orhan,Ağrı Taşlıçay Belediye Başkanı Sn. İsmail Taşdemir,Saray Belediye Başkanı Sn. Ünal Özarslaner,Müsiad Van Şube Sn. İsmail Say ,Vatso Adına Temsilen Sn. Yusuf Konak  Başkanı  İş Adamlarımızdan Yılmaz Şen,Şahabettin Sürü,Vehbi Almalı,Ziyattin Toraman,Fevzi Muratoğlu,Erdal Ebinç,Müjdat Çelik,Nizamettin Ağar,Mehmet Tepe,Suat Narin,Osman Halitoğlu,Hüseyin Gümüşkaya,Sadarettin  Çay,Mustafa Eralmaç,Halil Yılmaz,Abdurahman Songurcu,Özcan Yahşi,Ahmet Merey,Tuncer Müştü,Adil Altaş,Baran Ulkani,Seyithan Caferoğlu,Sezai Erdoğan,Nazmi Yüksek,

Erol Temel,Nazım Karakoç,Serhat Polat,Savcı Sarpdağ,Sami Güven,

Cahit Eftekin,Resul Işık,Seyfettin  Özbey,Ahmet Karakaş,Ekrem Özhekti,Maşuk Ergenç,Fahrettin Çifçi,M.Mehmet Yüce,M.Emin Dilekl,Ferit İzcioğlu,Cevat Güzel,Nevzat Makar,Fikret Aygün,

 Sivil Toplum Örgütlerimizi Siyasi Parti Temsilcileri, Sanatçılarımızı ve Basın Mensuplarını Takdim Ettikten Sonra . Özalp-Saray Dernek Başkanı Sn. Hüsamettin Ağarı Açılış Konuşması İçin Davet Edildi.

Başkan

“Biz Bu İşe Gönül Verdik’’

 

Selamlanın Ardından Özalp Saray Dernek Başkanı Hüsamettin Ağar Yoğun Katılımın Olduğu Sünnet Şölenimize Bizleri Yalnız Bırakmadıkları ve Yaptığımız Hizmete Değer Veren Tün Katılımcılara Şükranlarımı Sunuyorum Diyerek Geçen Sene Verilen Vaatlerin Yerine Getirdiklerini Bunların Başında Dernek Hizmet Aracı ve Geleceğimiz Olan Öğrencilerimize Burs Vermenin Mutluluğunu Yaşıyor ve Sizlerle Paylaşmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz Yönetim Olarak .

 

Maddi Olanakların ve Bir Çok Ailenin Çocukları Askerde Sünnet Yapıldığı veya Evlik Çağına Gelindiği Zaman Yapıldığı, Dinen de Uygun Olmadığı ,Bu Anlamda Sünnet Yaşının Önemi ve Çocuğun – Gencin Piskolojik  Durumu ve Toplumda Sünnet Dini ve Sosyal Bir İstek  Olmasından Dolayı İhtiyaç Duyuldu.

 

 

Bu Nedenle Özalp-Saray İlçelerimizde Sosyal Bütünleşmeyi Sağlamak Amacıyla 994 Çocuğumuzu Sünnet Etmenin Mutluluğu İçindeyiz. Biz Bu İşe Gönül Verdik Ve Kendimize En İyiyi Yapmayı Hedef Seçtik. Yönetimim Adına Tekrar Katılımlarınızdan Dolayı Şükranlarınız Sunuyorum. Bu Hayırlara Vesile Olan Sponsorlarımıza Ayrıca Teşekkür Ediyor Saygılarımı Sunuyorum” Dedi.

 

Aktif Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernek Başkanı Sn. Hasan Kızılkaya Misafirleri Selamlamasının Ardından Bir Konuşma Yaptı.

Geçen Sene Çat ve Karayazıda Yaptığımız Sünnet Şölenin Diğer Ayağı Olan Özalp-Saray İlçelerimizde Yapış Olmanın Mutluluğu, Yanında Siz Değerli Hemşerilerimin Yüzündeki Bu Dostane Sevgisi Bizler Ziyadesiyle Memnun Etmiştir. Bu Geleceğimiz olan Çocuklarımıza Güzel Yarınlar Bırakmaya Çalışan Bölgesine İline İlçesine Katkı Sunan Herkese Huzurlarınızda Şükranlarımı Sunuyorum. Bu Güzel Barış ve Kardeşlik Ortamın Nihaiyi Sonuçlanmasını Diliyor Hepinize Teşekkür Ediyorum.

Aktif Doğu Anadolu Sanayici Ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı Sn. Mehmet Işık Selama Konuşmasından Sonra Bu Güzel Şölenin En Güzel Yani Cıvıl Cıvıl Olan Geleceğimizin Yüzündeki Heyecan Duygularımız Tercümanıdır. Ben Erzurumlu Değil Van Özalp Melehesen Köyündenim Sizlerin Samimiyeti İçten Cana Yakın Davranışınız İnsanlarınıza Sahiplenmemize Hayranlık Duyuyorum Bu Anlamda Sizlere Hizmet Etmekten Onur Duyuyorum. Herkesin Canı Gönülden İstediği Bu Barış Ortamının Hakim Olması ve Devamının Sağlanması İçin Herkesi Sorumluluğa Davet Ediyor Her Kese Şükranlarımı Sunuyorum.

Özalp-Saray Derneği Onursal Başkanı Sn. Ekrem Eralmaç Sahneye Davet Edildi.

 

Misafirleri Selamlamasının Ardından Bir Konuşma Yaptı. Onursal Başkan Eralmaç

Derneğin Kuruluş Amacı Na Değinerek Özalp ve Saray İlçesinden Çeşitli Nedenlerle Ayrılan Kişileri Halen Orada Bulunanlarla  İrtibat Halinde Tutmak, Kültür ve Geleneklerimizin Devamına Katkı Sağlamak, Hemşerilerimizin Eğitim ve Kültür Hayatına Katkı Sağlamak, Eğitime Katkı İçin Yurt ve Benzeri Tesisler Yapmak,  Öğrenim Hayatındakilere Burs Vb.İmkânlar Sunmak, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmek, İnsanları  Kaynaştırmak İyi ve Kötü Günlerinde Maddi ve Manevi Olarak Yanlarında  Olmaktır.

 

Kurucusu Olduğum Bu  Derneğimizin Faaliyetlerine Dernek Başkanım Değindi Ancak  Geliyı Sefoda  33 İnsanınızn Katledilmesine Sebep Olan Mustafa Muğlalı ve Bu İsmin İlçemizdeki Kışlaya Verilerek Acılarımızı Hatırlatan , Gelecek Nesileri Kin ve Nefrete Teşvik Eden Bir Durumdu. Gerek Ankar’daki Temeslarımız Gerek Nizamettin Ağar Spor Kompleksinin Açılışınada Siz Değerli Halkımızın Önünde Valimize Arz Etmiştik.Nihayet Sonuç Buldu.Bu Girişimlere Katkı Sununa Destek Veren Siz Değerli Halkımız ve Kurumlara Şükranlarımı Sunuyorum.

 

Bu 30 Yıllık Kardeş Şavaşın Acılarını Çok İyi Biliyoruz.Yanı Başımızda Mısırda Akan Kanlar Demokrasiye Vurulan Darbeler Öte Yandan Suriyede Rojavada Yaşanalar İnsanlık Dışı Gelişmelerdir. Bunlara Göz Yümmak Görmezden Gelmek Mümkündeğildir.Ülkemizde 6 Aydır Başlatılan Bu Barış Süreci Her Kes Tarafından Benimsenmiş ve Bu Ortamı Yaratanlara Hüzürlarınızda Teşekürlerimi Sunuyorum. Bu Süreç Sadeece Onlarla Yürümez Bizede Büyük Görevler Düşüyor. Ve Bu Ortamın Bozulmaması Nihai Sonca Varması İçin Allah Rızası İçin Kimin Elinden Ne Geliyorsa Yapsın. Diyerek Sözlerine Katılan Tüm Konuklara Teşekkür Ederek Konuşmasına Son Verdi

 

  

Göreve Yeni Başlayan ve İlk Programı Olarak Sünnet Şölenimze Van Valimiz Sn.Aydın Nezih Doğan Konuşmalrında İki Günlük Yeni Göreve Başlamanın Verdiği Yoğunluğa Rağman Bu Kadar Anlamlı ve Toplumsal Butunleşmeyi Sağlayan Bu Tur Projelerin Önemine Değinerek Yapılan bu hizmetin Çok Yönleri Vardır.Sosyal ve Dinsel Olgudan Başka İşadamlarına Öncülük edip Memleketlerini Unutmamaları ve Yatırımlar Vesile Olmaları Takdire Şayandır.

Bu Sünnet Şölenine ve Güzel Oragnizasyonu Yapan Özalp-Saray Derneği ve Akdoğu Derneğine Teşekkür Ediyorum. Bu Anlamda Faaliyet Yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarına İhtiyaç Vardır.

 

Özalp Kaymakmı ve Saray Kaymakam Vekili Sn.İsmail Çiçek İziznde Olmama Rağmen İlçemizde Böylesi Anlamlı Ve Gerkli Bir Projeye İmza Atan Özalp-Saray Derneği ve Akdoğu Derneğine Yanalız Bırakmak İstemedim Bu Organizasyon İnşallah Bir Örnek Olur Çünkü İlçelerimizde İlköğretim Çağında 6000 Çocuk Sünnetsiz. Bu Anlamda Bu tür Sosyal Projelere İhtiyaç vardır. Bu Sünnet Şölenine ve Güzel Oragnizasyonu Yapan Özalp-Saray Derneği ve Akdoğu Derneğine Teşekkür Ediyorum.

 

 

İşadamları Adına Konuşan Okyanus Kolejleri ve Kültür Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Orhan Özbey’e Söz Haki Verildi. Eğitimci Özbey Derneğin Faaliyetlerini İstanbul da Takip Ediyordum Çok Güzel Projeler İmza Atılar. Doğrusu Bu Sefer Yine En Güzel Organizasyon Yaptılar Hepinizce Malumdur. Kendileri Takdir Ediyorum Çalışmaların ve Başarıların Devamını Diliyorum.

 

Muhatrlar Derneği Başkanı Sn.Cevdet Akgül Ve Esnaflar Adına Konuşan Sn.Nedim Akonoz İlçemize Yapılan Bu Güzel Anlamlı Şölen ve Sünnet Etirilen 1000 Çocuğumuz Açıkcası Basıt ve Kolay Bir Şey Olmadığını Malumunuz Bu Anlamda Şükranlarımızı Sunuyoruz.

 

Konuşmacıların Ardından Sahneyi Sanatçılar Aldı. Ozan Şiyar ve Rojda Sanatçılarımız Söyledikleri Birbirinden Güzel Türkülerle Kimi Zaman Hüzün, Kimi Zaman Neşe Saçtılar. Şölene Katılan Konuklar Keyifli Bir Müzik Şöleni’nin Tadına Vardılar.

Müzik Şölenin Ardında Çocuklarımızı Hediyeleri Verildi.Program Sonlandı.

 

 

 

 

Katılan Yöneticilerimiz 

Hüsamettin Ağar, Mehmet Uçkan, Aydın Ertürkmen, Cengiz Gürsel, Fesih Oktay, Haluk Şakar, Mehmet Uçkan, Recep Tanrıtanır ve Turan Katıldı

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar  • Yazının Tarihi: 22 Kasım 2014
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Image Map

Ziyaretçi Sayacı

3643571